Apokalipsa na Patmos – 2021

Apokalipsa to najbardziej tajemnicza księga Nowego Testamentu, a może i całej Biblii. Pełna symbolicznych liczb, postaci, słów, miejsc i wydarzeń. Do zrozumienia ich owianego tajemnicą znaczenia potrzebujemy klucza i przewodnika. Według jednej z interpretacji klucz do zrozumienia tej księgi został zagubiony już w starożytności. W efekcie współczesny czytelnik musi się przebić przez gąszcz nierzadko sprzecznych ze sobą wyjaśnień powstałych na przestrzeni wieków. Kurs „Apokalipsa na Patmos” stawia sobie za cel lekturę całego tekstu księgi. Lektura ta będzie jednak opatrzona komentarzem wyjaśniającym przesłanie wizji Apostoła Jana, dając również wgląd w narosłe przez wieki sposoby interpretacji tej księgi. Komentatorem i przewodnikiem po lekturze będzie jeden z najlepszych w Polsce znawców Apokalipsy Janowej – ks. Dariusz Kotecki.

Dlaczego jednak czytać i wyjaśniać tę księgę na Patmos? To właśnie na tę wyspę w 95 r. po Chr. cesarz Domicjan zesłał Jana Apostoła. W miejscu, gdzie dziś wznosi się Klasztor Groty Apokalipsy, zesłaniec miał doświadczyć wizji, które zostały następnie spisane w księdze znanej nam dziś jako „Apokalipsa św. Jana”. Nasz pobyt na małej wyspie, zamieszkałej dziś przez zaledwie 3 tys. mieszkańców, z dala od tłocznych i hałaśliwych centrów turystycznych, będzie sprzyjał fizycznemu odpoczynkowi oraz duchowemu wyciszeniu. Do modlitwy codziennie zapraszać będzie widok 365 klasztorów, kościółków i kapliczek. Każdego ranka nasz wzrok przykuje dominujący nad całą okolicą klasztor św. Jana Teologa, który stoi na najwyższym szczycie wyspy od prawie 1000 lat. Nie dziwi zatem nazwa „Święta Wyspa” jaką Grecy ochrzcili Patmos. Skrzący się promieniami Słońca błękit morza, zestawiony ze skąpą, wysuszoną roślinnością i surowością skalistych zatok, klifów i wzgórz, może się stać dobrym miejscem dla medytowania nad Janowymi wizjami, w których ścierają się piękno i brzydota, życie i śmierć, świętość i grzech, miłość i nienawiść, heroizm i bestialstwo, radość i smutek, zbawienie i potępienie.

Każdy dzień rozpoczynać będziemy od Eucharystii, śniadania, lektury i wykładu tekstu Apokalipsy Janowej. Przynajmniej sześć godzin w środku dnia zarezerwowanych będzie dla własnego wykorzystania: odpoczynek, modlitwa, lektura, rozmowy, zwiedzanie… W godzinach popołudniowych i wieczornych przewidziana jest kolacja i kolejny blok wykładowy.

Kurs trwa 11 dni, od 24 lipca do 3 sierpnia. Wylot i przylot grupowy nastąpi z i na lotnisko Warszawa-Okęcie. Lotniskiem docelowym w Grecji będą Ateny. Na Patmos udamy się promem wypływającym z portu w Pireusie.

Uczestnikami kursu mogą być osoby zarówno duchowne, jak i świeckie. Kurs adresowany jest w pierwszym rzędzie do prezbiterów diecezjalnych i zakonnych jako odpowiedzialnych za głoszenie Słowa Bożego, osób konsekrowanych i świeckich odpowiedzialnych za formację biblijną i duchową, w tym liderów i animatorów wspólnot oraz ruchów kościelnych.

Organizatorami kursu „Apokalipsa na Patmos” Szkoły DABAR są

Zapisy: