Celem kursu „Paweł w Koryncie” było gruntowne poznanie przesłania Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian (1 Kor). W tym celu udaliśmy się do Grecji. Spędziliśmy tam dziesięć pełnych dni. Osiem dni kursu zostało poświęconych na rzetelne wyjaśnianie tekstu 1 Kor zarówno na poziomie powiązania jego treści ze Starym Testamentem i ówczesnym judaizmem, jak i starożytną kulturą grecką i konkretnymi realiami życia adresatów listu, a zatem wspólnoty chrześcijan żyjących w wielkim portowym mieście Korynt, w I w. po Chr. Aby dobrze wejść w świat starożytnych Greków, ostatni dzień kursu spędziliśmy w Atenach, zwiedzając najbardziej znane polis starożytnej Grecji. Wcześniejszych siedem dni kursu spędziliśmy na terenie dwóch prefektur znajdujących się na Wyspie Pelopsa, a mianowicie Koryntii i Argolidy. Każdy dzień podzielony został na dwie zasadnicze części. Poranki i pokaźną część godzin przedpołudniowych poświęcaliśmy na wykłady i dyskusje nad tekstem 1 Listu do Koryntian w uroczym hotelu nad brzegami Morza Egejskiego. Drugą część dnia przeznaczaliśmy na zwiedzanie stanowisk archeologicznych, ze szczególnym naciskiem na starożytny Korynt, jego akropol oraz dwa porty, Lechajon i Kenchry. Jeden z dni spędziliśmy na Hydrze, najciekawszej z wysp sarońskich. W jeden z wieczorów chętni mogli obejrzeć antyczną tragedię “Persowie” Ajschylosa, graną w starożytnym teatrze w Epidauros. Poznaliśmy też klimat greckich prawosławnych monastyrów spędzając czas na modlitwie i medytacji w klasztorze Kalamiou (Μονή Καλαμίου). Każdego dnia sprawowaliśmy Eucharystię. Kurs był także czasem w którym mogliśmy nacieszyć się ciszą i morzem (dwa pełne dni), jako że nasz hotel był zlokalizowany w ustronnym miejscu przy plaży nad Zatoką Sarońską.
Tematy poszczególnych dni wykładowych:
- Paweł, Korynt i najbardziej problematyczna wspólnota chrześcijańska
- Co ma wspólnego Korynt z Jerozolimą? O starciu Ewangelii Krzyża z filozofią Greków (1 Kor 1–4)
- Życie wspólnoty korynckiej (1 Kor 5–6)
- Małżeństwo czy celibat? Najlepsza droga do Królestwa według Pawła (1 Kor 7)
- Czy chrześcijanin może składać ofiary pogańskim bożkom (1 Kor 8,1–11,1)
- O Eucharystii oraz roli kobiet w Kościele korynckim (1 Kor 11)
- Charyzmaty, z których największym jest miłość (1 Kor 13)
- Jeszcze o charyzmatach, darach Ducha Świętego (1 Kor 12 i 14)
- Jak i w jakim ciele zmartwychwstają umarli? (1 Kor 15)
Przewodnikiem po lekturze tekstu Pierwszego Listu do Koryntian był ks. Marcin Kowalski, wykładowca INB KUL, który specjalizuje się w Listach Pawłowych. Razem z nim odkrywaliśmy głębie oryginalnego tekstu Pawła, jego przesłanie w kontekście historyczno-kulturowym oraz aktualność dla współczesnych czytelników. Wykład miał formę interaktywną, połączoną z dyskusją ze słuchaczami i wzbogaconą o prezentację multimedialną.
W kwestiach topograficznych, archeologicznych i historycznych, z rozległą wiedzą na temat także współczesnej Grecji, nieodzowną pomocą służyła nam Oksana Wioska z biura “White Blue Tour Service”. Przed każdą Eucharystią ks. Sławomir Jeziorski, doktor Papieskiego Instytutu Liturgicznego Świętego Anzelma w Rzymie, prezentował krótkie katechezy liturgiczne wprowadzające w rozliczne tajemnice Mszy św.
Stanowiska archeologiczne, które zwiedzaliśmy w czasie trwania kursu: Ateny (Akropol, Areopag, Agora, Forum Romanum, Świątynia Zeusa Olimpijskiego, Stadion Panatejski), Korynt i Akrokorynt, porty Koryntu (Kenchry i Lechajon), Istmia (miejsce igrzysk panhelleńskich), Mykeny, Nafplio, Epidauros oraz Stare Epidauros.
Kurs trwał 11 dni, rozpoczął się 18 lipca 2020 r., a zakończył 28 lipca. Wylot i przylot w zorganizowanej grupie nastąpił z i na lotnisko Warszawa-Okęcie. Ostatnią noc spędziliśmy w Mati, w pobliżu Aten, pozostałe zaś noclegi zaplanowane zostały w hotelu na Peloponezie, w którym byliśmy przez cały pozostały czas trwania kursu.
Uczestnikami kursu były osoby zarówno duchowne, jak i świeckie. Kurs adresowany był w pierwszym rzędzie do prezbiterów diecezjalnych i zakonnych, jako odpowiedzialnych za głoszenie Słowa Bożego, osób świeckich odpowiedzialnych za formację biblijną i duchową, w tym liderów i animatorów wspólnot i ruchów kościelnych.
Organizatorami kursu „Paweł w Koryncie” Szkoły DABAR byli
- Instytut Nauk Biblijnych KUL (http://www.kul.pl/inb)
- Katolickie Stowarzyszenie TABOR (http://tabor.rzeszow.pl/)
- White Blue Tour Service DMC Greece (http://www.whiteblue.eu/)